سئـوتک

معتبرترین مرکز خدمات سئو در ایــران

Professional Electronic Marketing Agency

با ما تماس بگیرید ( 10 خط ویژه )

مفهوم طراحی وب سایت

طراحی وب ( Web Design ) در مفهوم کلی به معنای تمام عملیات مورد نیاز برای ایجاد یک صفحه ی وب است.اگر بخواهیم به طور ویژه تر به این موضوع بپردازیم ، طراحی وب مهارتی است که بر روی خط مقدم یک صفحه ی وب تمرکز کرده است.

 وب شامل هزاران هزار صفحه است که اطلاعات را توسط فناوری های متعدد و به هم پیونده خورده با ابر لینک ها ارائه می کند.برای هر صفحه ی وب بروی اینترنت دو حالت وجود دارد.اولین جنبه ، محتوایی است که کاربر با آن تعامل دارد،مخصوصا به طور بصری،در حالی که مورد دوم یک سیستم پشت صفحه است که شامل اطلاعاتی برای پیکر و بنای سایت است.

زبان نشانه گذاری پایه به منظور تعلیم مرورگر ها برای ارائه اطلاعات ساخته شد که HTML نام دارد.ورژن گسترده تر HTML نیز با نام XHTML وجود دارد که مورد استفاده قرار می گیرد.

با استفاده از HTML و XHTML ، طراح وب می تواند به مرورگر بفهماند که چگونه محتوا را نمایش دهد.در سال های اخیر تلاش های زیادی برای جدا کردن قسمت ساختاری وب ( HTML )  و قسمت ظاهری و بصری وب ( CSS ) صورت گرفت.این دیدگاه  شامل خوبی های زیادی است که هم در کوتاه مدت و هم در بلند مدت قابل مشاهده است و به مرور زمان شهرت روز افرونی کسب خواهد کرد.

اگر بخواهیم از دیدگاه فنی بررسی کنیم ، عمل طراحی وب می تواند کاملا متفاوت باشد.بر خلاف اغلب رسانه های سنتی چاپی،HTML فاکتور های متفاوتی دارد.برای شروع،باید توجه کنید که نحوه ی برداشت هر مرورگری از HTML و پیروی از استاندارد های تعیین شده توسط W3می تواند متفاوت باشد و نباید از تمام مرورگر ها انتظار نمایش محتوای HTML آن طور که باید و شاید را داشت.البته می توان با روش هایی باگ های مرورگر ها را از بین برد و نتیجه ی مطلوب را به دست آورد.

محدودیت اصلی دیگرطراحی وب فرمت های بیشماری است که سایت ها در قالب آن ها نمایش داده می شوند.همان طور که طراحان گرافیکی می دانند بزرگی کاغذی که برای چاپ می خواهند چه مقدار است،یک طراح وب باید برای سایز های متفاوت مونیتور ها،تنطیمات متعدد نمایش و حتی مرورگر های خاص حساب باز کند.این موارد طراح وب را مجاب می کند تا در حالی که برای جذابیت سایت در طیف های گسترده تلاش می کند،ساختار سایت را طوری ایجاد کند تا همه ی افراد با هر وسیله ای بتوانند به نحو مطلوب آن را مشاهده کنند.

به غیر از XHTML و CSS ، طراحان وب از زبان های مدیریت پایگاه داده استفاده می کنند تا قابلیت تعاملی وب سایت و همچنین جذابیت آن را افزایش دهند.این زبان ها برای سایت هایی که مقدار قابل توجهی از اطلاعات را ارائه می کنند ضروری به نطر می رسند.بعضی از مشهور ترین زبان ها برای طراحی وب داینامیک ASP ، PHP و ColdFusion هستند.فلش نیز در ایجاد طیف دیگری از وب سایت ها کاربرد داردکه در میان طراحان وب بسیار پر کاربرد و مشهور است.