سئـوتک

معتبرترین مرکز خدمات سئو در ایــران

Professional Electronic Marketing Agency

با ما تماس بگیرید ( 10 خط ویژه )

همه چیز درمورد سئو و بهینه سازی سایت

آموزش سئو و مفاهیم سئو

سئوی off page چیست؟

این کلمه دلالت بر تکنیک هایی دارد که میتوانند به منظور بهبود بخشیدن به جایگاه وبسایت شما در نتایج جستجوی موتورهای جستجو شود، به کار گرفته شوند. خیلی از مردم خیال می­کنند که این موضوع فقط به لینک­ها بستگی دارد اما در عمل اینطور نیست. در واقع این شکل از بهینه سازی، این موضوع بستگی به پارامتر های غیر بصری بسیاری هم دارد که در ماورای طراحی سایت و لینک ها قرار دارند.

اجازه بدهید از ابتدا شروع کنیم…

سئو یا بهینه سازی سایت چیست؟

فرایند سئو به فرایندی اطلاق می­شود که  هدف آن بهینه سازی سایت به منظور پیدا کردن یک جایگاه مناسب و درخور در موتورهای جستجو است. سئو بسیار مهم است؛ نه تنها برای پیدا کردن خواننده ها و بینندگان مرتبط، بلکه به منظور بالابردن ارزش وبسایت و توسعه­ی برند.

موتور های جستجو از الگوریتم پیچیده ای برای تعیین سایت های قابل ایندکس و نمایش آنها در نتایج جستجوها استفاده می­کنند. سئو زبان سخن گفتن با موتورهای جستجو به شکلی قابل درک برای آنها و همچنین ارائه­ی اطلاعاتی به آنهاست که به آن احتیاج دارند.

سئوی On-page  یا سئو داخل سایت

این عبارت به کارهایی اشاره دارد که باید در ظاهر و شمایل سایت انجام شود تا وبسایت را برای موتورهای جستجو بهینه سازی نماید و مهم ترین پارامترهای آن عبارتند از:

تایتل ها و توضیحات بهینه

ساختار مناسب URL

شمایل کاربرپسند وبسایت (امکاناتی مانند نقشه سایت ومنوها)

لینک­های داخلی بهینه

قالب نوشتار سایت (h1,h2, bold)

تصاویر بهینه (اندازه­ی تصاویر، حجم تصاویر و استفاده از تگ ALT)

صفحه­ی مناسب و کاربرپسند برای خطای ۴۰۴

سرعت بالا آمدن بالای صفحات

وجود تاییدیه­ی گوگل در تمامی صفحات وبسایت

مطالب تازه و با کیفیت (این مورد مهم ترین پارامتر سئو است)

لینک های خارجی مناسب (عدم وجود لینک­های خراب و یا لینک به سایت های مخرب)

سئوی Of-page  یا سئو خارج از سایت

این شکل از سئو کاملا بر خلاف سئوی on page به مواردی در حارج از وبسایت بازخواهد گشت. مواردی از جمله:

لینک از سایت های دیگر به وبسایت شما

رسانه های اجتماعی

بوکمارک های جمعی

ما تمام اینها را به شکلی مفصل توضیح خواهیم داد اما اجازه دهید ابتدا مزایای سئوی off page را برایتان ذکر کنیم

چرا سئوی of page  مهم است؟

موتورهای جستجو در دهه های گذشته همگی به دنبال راهی برای نشان دادن نتیجه­ی درست به کاربران بوده اند. به منظور نیل به این مقصود فاکتور های کمی و کیفی on-page و off-page  زیادی را در نظر گرفته اند.

 

سئوی of page به موتورهای جستجو دیدگاه روشنی در عقاید وبسایت ها و کاربران در تعیین اینکه چه سایتی بهتر است، اعطا نموده است. عموما وبسایتی دارای رجحان است که دارای لینک هایی به خودش از جانب وبسایت های دیگر باشد. این مساله دقیقا مانند تعداد بازخورد های یک شخص یا مطلب در در شبکه های اجتمایی (ماند لایک های فیسبوک، توئیت­ها، پین ها بر روی پینترست، +۱ ها در گوگل و…) و همچنین با اشتراگ گذاری های کاربران در این شبکه­ها می­باشد.

یک استراتژی موفق سئو و بهینه سازی سایت مزایای زیر را در اختیار مدیران وبسایت ها قرار می­دهد.

افزایش رتبه­ ی کلی – رتبه­ ی وبسایت در نتابج جستجو بهتر خواهد شد و این به معنای ترافیک بیشتر است.

افزایش رتبه­ ی صفحات سایت – پیج رنک عددی مابین ۰ تا ۱۰ است که اهمیت یک وبسایت را در چشمان گوگل نمایان می­سازد. این سیستمی است که آقای لری پیج (یکی از بنیان گذاران گوگل) اختراع کرده و یکی از دلایل موفقیت بالای گوگل در نشان دادن نتایج مرتبط به کاربران و جستجو کننده­ها همین است. گوگل رتبه­ی صفحات توسط ۲۵۰ عامل مختلف تعیین می­نماید.

 

نمایش بیشتر مطالب – رتبه­ی بالاتر همچنین به معنای نمایش بیشتر مطالب نیز هست زیرا هنگامی که یک وبسایت در نتایج بالا قرار می­گیرد ، لینک­ها، بازدیدهای بیشتر و بازخورد های بیشتری از جانب شبکه های اجتماعی دریافت می­کند. این موضوع می­تواند منجر به دومینوی تمام اتفاقات خوب برایتان شود.

لینک ساختن

دریافت لینک از سایت­های دیگر عمومی ترین روش برای سئوی off-page  است. معمولا با ساختن لینک های خارجی برای وبسایت خود، شما سعی درجمع آوری رای های بیشتری برای رقابت با رقیبان خود خواهید داشت و با در اختیار داشتن رای های بیشتر، به رتبه ­ی بالاتری نیز خواهید رسید.به عنوان مثال اگر یک نفر همین مطلب را دوست داشته باشد و در وبلاگ یا وبسایت خودش به آن ارجاع دهد، موتور جستجو می­فهمید که این صفحه حاوی مطلب مفیدی است.

در طول چندین سال وبمسترها سعی در ساختن لینک به وبسایتشان به منظور دستیابی به یک رتبه­ی بالاتر داشته اند که برای نیل به این هدف راه­های مختلفی ابداع نموده اند. راهکارهایی از جمله:

دایکتوری وبلاگ­ها – یک چیزی شبیه به صفحات زرد که در آن هر لینکی به یک سایت دیگر اشاره داشت.

امضاهای فروم ها و انجمن ها – خیلی از مردم فقط برای این هدف در فروم ها فعالیت می­کنند و در امضایشان لینکی به سایت خودشان قرار می­دهند.

لینک در نظرات – همان مفهوم امضا در انجمن های اینترنتی. بسیاری در سایت های دیگر کامنت می­گذارند و در کامنت لینکی از وبسایتشان به جای می­گذارند تا به این طریق لینکی برای خودشان دست و پا کنند. حتی بدتر از این، بعضی ها به جای اسم خودشان، اسم مطلب وبسایتشان را قرار میدادند تا نام لینک با محتوای لینک در ارتباط باشد و لذا ارزش لینک خود را از این طریق بالا ببرند.

دایرکتوری مطالب – با انتشار مطالبتان بر روی یک دایرکتوری مطالب شما میتوانید یک یا دو لینک برای سایتتان بسازید. برخی از این دایرکتوری ها فقط یک مطلب را می­پذیرفتند در حالی که بسیاری دیگر پذیرای هر مطلبی بودند.

دایرکتوری مطالب اشتراکی – وبسایت هایی مانند hubpages و infobarrel به شما اجازه­ی انتشار مطالب را می دهند. انتشاراتی که شما در ازای آنها میتوانستید چند لینک برای سایت خود دریافت نمایید.

تبادل لینک – به جای سعی در انتشار مطالب شما می­توانستید با وبمسترهای دیگر در ارتباط باشید و تبادل لینک انجام دهید. به عبارت دیگر من لینک سایت شما را در وبسایت خودم قرار می­دادم و شما هم همین عمل را برای سایت من انجام می­دادید. در بعضی موارد این کار به صورت پیچیده تری انجام می­شد و به عنوان مثال در روش تبادل لینک ۳ کاناله، امکان ارائه­ی یک لینک در ازای دو لینک وجود داشت.

توجه داشته باشید که من به این دلیل از افعال گذشته استفاده می­کردم که این کارها امروزه دیگر فایده ای ندارد. شما نباید حتی آنها را امتحان کنید زیرا ممکن است موتورهای جستجو شما را جریمه کنند (خصوصا موتور جستجوی گوگل)

تولد سئوی کلاه مشکی

لینک ساختن یک راه ساده برای متقاعد کردن الگوریتم های موتورهای جستجو بود و اسپمرهای بسیار زیادی سعی کردند که از این راه موجب بالا رفتن رتبه­ی وبسایتشان شوند که این مسئله موجب خلق چیزی شد که ما امروزه آنرا سئوی کلاه مشکی می­نامیم.

گوگل در تشخیص فعالیت های کلاه مشکی ها امروزه بسیار هوشمند عمل می­کند. با معرفی پروژه های پاندا و پنگوئن آنها امروزه می­توانند به خوبی از موتور جستجویشان در مقابل اسپمرها محافظت به عمل آورند. البته کماکان استثناعاتی وجود دارد اما آنها همیشه در حال بهبود بخشیدن الگوریتمشان هستند و بزودی الگوریتم آنقدری پیشرفت می­کند که هیچکدام از این تکنیک ها کارا نباشند.

برای “دنبال کردن” یا “دنبال نکردن”

بعلاوه­ی مطالب مذکور و برای ارائه­ی یک راه مناسب برای ساختن لینک به وبمسترها بدون گذر از مشکلات ماوقع (به عنوان مثال در لینک هایی که توسط تبلیغات ساخته می­شود) موتورهای جستجو مفهومی به نام لینک های “nofollow”  ابدا کرده اند. این یک تگ ویژه است که می­توانید به یک لینک اضافه کنید. برای مثال:

<a href=http://www.somesite.comrel=”nofollow”>Some Site</a>

این تگ به موتورهای جستجو میگوید که این لینک را به عنوان یک رای برای سایت مقصد شمارش نکن..

با این ابزار شما میتوانید به موتورهای جستجو ثابت کنید که شما نه لینکی فروخته اید و نه تبادل لینک انجام داده اید.

به عنوان یک قاعده­ی کلی شما باید به تمامی لینک های خارجی وبسایتتان که به آنها اعتماد کمل ندارید این تگ را اضافه نمایید . به تمام لینکهای موجود در بخش نظرات، به تمام لینکهای blogroll و تمام بنرهای تبلیغاتی.

اما یک لینک خوب چه لینکی است؟

پس اگر لینک های بالا لینک های خوبی نیستند، پس چه لینک­هایی ارزشمند هستند؟

اول باید این قاعده را درک کنید که تعدا تعداد لینک به وبسایت شما مهم نیست بلکه کیفیت آنها نیز حائز اهمیت است.به عبارت دیگر این موضوع که چند وبسایت به شما لینک می­دهند اصلا مهم نیست بلکه این مهم است که چه سایت هایی به شما لینک داده اند. به عنوان مثال لینک از جانب یک وبلاگ ساده دارای ارزش برابری با لینک از جانب روزنامه­ی نیویورک تایمز نیست.

سوال مشخص است: چگونه باید به این لینک ها دست یافت ؟

اگر این سوال را از گوگل بپرسید آنها خواهند گفت که لینک هایی که به سایت شما ارجاع می­دهند باید لینک های طبیعی باشند. لینک های طبیعی لینک هایی هستند که نامشمان بر محتوایشان دلالت دارد. مثلا مالک یک وبسایت و یا وبلاگ از مطلبی در سایتی دیگر خوشش می­آید و به آن مطلب لینک می­دهد.

آیا این واقعا اتفاق می­افتد یا آنکه اینهم یک راز دیگر است؟

 

البته که اتفاق می­افتد اما رسیدن به این نقطه بسیار دشوار است. مثلا همین وبلاگ را در نظر بگیرید، لینک های خارجی زیادی به اینجا ساخته می­شود زیرا وبمسرهای زیادی به این مطلب علاقه مند هستند. همچنین خود من نیز لینک های خارجی بسیاری ایجاد می­کنم زیرا من هم تمایل به اشتراک آدرس مطالب مفید دیگران با کاربران خودم را دارم.این یک تبادل لینک طبیعی است زیرا برای رضایت کاربران انجام شده است و نه برای موتورهای جستجو.بهترین راه برای بدست آوردن لینک انتشار مطالب است. مطالبی متنی، عکس، ویدئو، اینفوگرافیک و… که مردم آنها را دوست دارند و به آن لینک می­دهند.

اگر لینک های طبیعی دقیقا همان هایی هستند که من در بالا بدان اشاره داشتم، لینک های دیگر در کدام دسته قرار می­گیرند؟

انواع دیگر لینک ها در دسته­ی لینک های مصنوعی قرار میگیرند و با بکارگیری روش های ساخت لینک های مصنوعی قطعا شما از جانب موتور جستجو جریمه خواهید شد.

 

آیا انتشار مطالب میهمانان سایت یکی از روش های مجاز ساخت لینک است؟

این روش از لینک ساختن در صورتی مورد تایید است که صرفا با هدف لینک ساختن انجام نشود و آن را با همین هدف بیش از اندازه تکرار نکنید.

رسانه های اجتماعی

رسانه های اجتماعی نیز بخشی از سئوی off-site هستند و اگر به آن فکر میکنید باید بگوییم که این هم یکی از انواع روش های لینک ساختن است. اما باید بدانید که تمام این لینک ها دارای تگ nofollow هستند و لذا کاملا بی ارزش اند. البته این بدان معنا نیست که رسانه های اجتماعی کاملا بی تاثیر در رنک وبسایت شما هستند .

بوکمارکینگ و تبلیغات در شبکه های اجتماعی

بوکمارک های اجتماعی دیگر مثل گذشته رایج نیستند اما کماکان به عنوان یک راه مناسب برای افزایش ترافیک به کار می­روند. بنا به سلیقه تان میتوانید شبکه های اجتماعی بسیاری برای این کار پیدا کنید؛ شبکه های اجتماعی مانند like reddit.com, digg.com, stumbleupon.com, scoop.it و غیره.

جمع بندی

سئوی off-page  دقیقا به اندازه­ی سئوی on-page مهم است. اگر میخواهید سئو و بهینه سازی سایت خوبی برای سایت خود بدست آورید باید بر روی هردو نوع سئو سرمایه گذاری کنید.هنگامی که به لینک ساختن فکر می­کنید هیچگاه راه ساده تر را انتخاب ننمایید ، بلکه سعی کنید که از سایت های معتبر لینک بگیرید. هرچه ارزش یک لینک بیشتر باشد، بدست آوردن آن نیز مشکل تر خواهد بود.

در گذشته می­توانستید به سادگی هزاران لینک را دریافت کنید و در نتیجه­ی آن رتبه­ ی وبسایت خود را بالا ببرید اما حالا قضیه فرق کرده است و این کار مستلزم تلاش بسیار بیشتری است. پیشنهاد من به شما این است که بیخیال قضیه­ی لینک ساختن شوید، تمام تلاشتان را به منظور ساختن یک وبسایت بهتر به کار بگیرید و بعد از آن اتفاقات خوب برایتان پیش خواه آمد.

ابوالفضل دانش گروه مهندسی سئوتک

تاریخ انتشار : 25 آوریل 2016

موضوع : آموزش سئواخبار سئوبازاریابی الکترونیکمقالات سئوواژه شناسی سئو

admin : ابوالفضل دانش ، مشاور ارشد بازاریابی دیجیتال

برگزارکننده بیش از 30 دوره عمومی و خصوصی در زمینه های بازاریابی و فروش دیجیتال / سخنران بیش از 10 کنفرانس و همایش دولتی و خصوصی , مشاور تجارت الکترونیک بیش از 40 شرکت تجاری و سازمان دولتی

تماس مستقیم : 284294-021

تخصص ها : SEO , SEM , SMM , PPC , Email marketing , Adverting

مطالب مرتبط

دیدگاه شما و دیگر کاربران

*

code